Teknoloji ve Trend Bülteni (1)

  • Ne kadar havalı dursa da, henüz vücuduna dövme yaptırmamış herkesin endişesi ortaktır : Ya sonra pişman olursam, sıkılırsam? Yönetmenliğini Angie Bird’ün üstlendiği You Won’t Regret That Tattoo isimli 13 dakikalık mini belgesel bu soruya cevap aramış.

Çalınan cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar -yeteri kadar şanslıysak- dijital olarak takip edilip yerleri bulunabiliyor. Peki fotoğraf makineleri? Teorik olarak mümkündü ama pratikteki örneğini de gördük. Bir gazeteci, çalınan fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğrafların peşine düşüyor ve önce fotoğrafları çekene, sonra o kişinin makineyi satın aldığı mağazaya, sonunda da fotoğraf makinesine ulaşıyor.

  • Coca-Cola geçtiğimiz sene üzerinde isimlerimizin yazdığı kutu ve şişeleri ile gönüllere girmişti. Dünya devi marka görme engellileri de unutmamış ve üstünde Braille Alfabesi ile isim yazan özel kutular tasarlamış, bunları da görme engellilere özel bir otomatta sunmuş.

  • Eğer çok seyahat edip, gezdiğiniz ülkelerle hava atmayı sevenlerdenseniz, bir Türk ajansı olan Art Lebedev Studio tarafından tasarlanan bu dünya haritasına bakın. Her yeni ülke gezişinizde dünya haritasından yerini kazı-kazan misali kazıyacaksınız, harita griden renkliye döndükçe havanızdan geçilmeyecek.
  • Avengers serisinin yeni filmi olan Age Of Ultron’u izlediniz mi? Ben henüz izlemedim. O yüzden de spoiler olmasın diye bu infografiği detaylı inceleyemiyorum ama siz hem filmi izlediyseniz, hem de Marvel evrenine meraklıysanız hoşunuza gidecek
   marvellinfo
  • Marvel evreni demişken. Bunu görmüş müydünüz? “Wolverine Kürtlere Karşı!”
  • Muz yedikten sonra kabuğunu çöpe mi atıyorsunuz? Tebrikler! Yola ya da kaldırıma atmaktan iyidir. Ama daha iyisi de olabilirmiş.
  • Türkçe Rap müziğin tartışmasız en iyi isimlerinden, gençlerin sevgilisi Ceza yeni albümü Suspus’u çıkarttı. Kısa bir özetini dinleyip fikir almak isterseniz, buyrun.

  • Akıllı saatler iyi güzel de, o küçücük ekranlarda nasıl mesaj yazılacak, nasıl twit atılacak? Cevap bir süre öncesine kadar “yazılmayacak, atılmayacak”tı. Ama girişimciler, dokunmatik klavye kavramına yeni bir bakışla bu soruyu da yanıtsız bırakmadılar. TouchOne klavye, saat kadranına dizilmiş harflerden oluşuyor ve parmak ucumuzla yapılan daire hareketleriyle çalışıyor.
  • Akıllı saatlerden konu açılmışken, olacak mı, nasıl olacak derken Instagram resmi Apple Watch uygulamasını duyurdu. Uygulamada Instagram arkadaşlarımızın paylaştığı fotoğrafları Apple Watch’in küçücük ekranından görebiliyor, yorum yapabiliyor, bize gelen bildirimleri okuyabiliyoruz. Tek eksiği, fotoğraf çekip paylaşabilmesi olmuş. Detaylar şurada.
  • Ya Apple Watch’in içinde ne var merak etmiş miydiniz? Edenler olmuş, videoya da çekmişler. (Sağolsunlar.)
  • Akıllı telefonların yüzlerce farklı özelliği, binlerce yeteneği var. Peki bu nereye kadar gidecek? Uygulamaların ve pil ömrünün esiri olduk. Eğer hayatınıza biraz sadelik katmak isterseniz, bu ürün tam size göre : LightPhone, bir hesap makinesinden farksız tasarımıyla tek şarjla 20 gün idare ediyor. Çünkü arayıp-aranmaktan başka hiç bir özelliği yok. Gerçekten! SMS bile atamıyor.

LEGO sadece bir oyuncak değil. Ve elbette LEGO, sadece çocuklara yönelik bir oyuncak hiç değil. Özel koleksiyonlar, seriler, milyon dolarlık sinema filmleri ve animasyonlardan sonra ilk resmi LEGO belgeseli de yakında gösterime giriyor. Böylece biz büyümeyen çocuklar, büyük tutkumuzun kapısını biraz daha aralayacağız. Fragmanı izlemek için :

 • Skynet & Ebert ABD’deki Spotify kullanıcıları ve onların şarkı tercihleri üzerine bir araştırma yürütmüş. Çıkan sonuç ilginç : Yeni müzik zevklerine 33 yaşına kadar açığız, ondan sonra muhafazakarlaşıyoruz. Ne dersiniz? Araştırmanın tam metnini okumak için buradan.
 • Starbucks’un kupaları ve kesekağıtları bir çok işe yarıyor da, cüzdan olarak kullanılabileceğini hiç hayal etmemiştim. Biraz emek, bolca sabır ve el becerisi ile olabiliyormuş.
 • Ya yurtdışında Starbucks’a gittiğinizde barista isminizi nasıl yazabilir hiç tahmin ettiniz mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>