Teknoloji ve Trend Bülteni (10)

 • Merakla beklenen (itiraf edelim, artık o kadar da merakla beklenmiyor ama bu kilişeyi kullanmayı seviyoruz) iPhone 6S ve iPhone 6S Plus sonunda ülkemizde de satışa çıktı. Tabi her zamanki gibi dünya ortalamasının en üstünde, astronomik rakamlarla. iPhone 6S’ın en ucuz modeli 3099 TL, iPhone 6S Plus ise en ucuz 3499 TL.

iphone-6s-hero-970-80

 • Bu arada yeni iPhone’larla birlikte duyurulan yeni iOS güncellemesi, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a da yeni bir özellik kattı : hızlı cevap yazma.
 • Çok konuşulan bir güncelleme de Twitter’a geldi. Radikal bir kararla, sitenin sembollerinden biri olan Fav yıldızını tarihe gömen şirket, onun yerine Facebook’taki gibi Like (Beğen) butonu getirdi. Twitter’ın Like butonu kalp şeklinde ve kullanıcı bastığında minik bir animasyonla selamlıyor. Elbette Fav’ın gidip Like’ın gelmesindeki ana amaç daha çok etkileşim yaratmak. Güncellemeden sonraki ilk saatlerde sosyal medyada dönen geyiklere bakarsak, bu başarıldı da…

twitter-hearts-and-stars.0.0

 • TOBB Üniversitesi’nden iki akademisyenin hazırladığı rapora göre 2012 senesinde Türkiye’den Twitter’a mahkeme ve devlet kurumlarından gelen sadece 7 adet içerik sildirme talebi oldu. Bu rakam, 2013 senesinde 9’a, 2014 senesinde ise 663’e çıktı. 2015 senesinin ilk 6 aylık verilerine göre ise Türkiye’den Twitter’a 718 adet içerik sildirme talebi ulaştı. 2015 yılı içerisi dünya çapında Twitter’a en çok içerik sildirme talebiyle başvuran devletin Türkiye olduğu belirtilen raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Geçtiğimiz ay Ankara’da gerçekleşen ve Türkiye tarihinin en büyük kapsamlı terör eylemi olan bombalı saldırıyı önceden öngören bir şahıs, attığı twitler nedeniyle tutuklandı.
 • Diyelim ki siz de Twitter’da yazdıklarınızdan ötürü gözaltına alındınız. Bizim gibi 3. dünya ülkeleri için geliştirilen bu uygulamada, bir tuşa basarak önceden belirlediğiniz üç yakınınıza gözaltına alındığınız haberini ve konumunuzu gönderebiliyorsunuz. İndirmek için tıklayın.
 • Son zamanlarda sosyal medyada “troll” kelimesini sıkça (hatta her şeyde olduğu gibi tamamen asıl anlamından sapmış biçimde) duyuyoruz ama “gerçekten” trollük nedir, nasıl yapılır derseniz, bu bir başyapıt olmuş.
 • Bir seçimi daha geride bıraktık, bir kaç gün yine oy yüzdelerine, sandalye sayılarına boğulduk. Peki, oy kullandığımız ilde kimin kaç milletvekili çıkardığı nasıl hesaplanıyor hiç merak ettiniz mi? Bu karışık gibi gözüken basit formülü infografiklerle tanıyalım.
 • 30 saniyelik Twitter videoları, 7’şer saniyelik Vine ve Instagram videoları derken, sosyal medyadaki videoların süreleri giderek kısalıyor ve elbette bizlerin de giderek daha yaratıcı olması ve özet düşünmesi gerekiyor. Instagram, Boomerang isimli yeni uygulamasında 1 saniye, evet sadece 1 saniyelik videolar yaratmamızı istiyor.

boomerang_example

 • Facebook hakkında muhtemelen bilmediklerinizi derleyen ilginç bir liste.
 • NASA’nın yeni geliştireceği uzay aracı, yolunun üstündeki gezegen ve meteorların çekim güçlerinden faydalanarak, galaksi boyunca “boş viteste” gidecekmiş. Bizim gündemimizle, elin oğlunun gündemini karşılaştırmak adına enteresan bir haber.
 • ABD, Kanada ve 15 farklı ülkenin daha katkıda bulunduğu dev bir teleskop, 2018 yılında uzaya gönderilecek. Bu teleskopun en büyük artısı ise, sivil gözlemcilere ve araştırmacılara da kaynaklarını açacak olması.
 • NASA tarafından yayınlanan güneşin 4K çözünürlükteki videolarını izlediniz mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>