Teknoloji ve Trend Bülteni (6)

 • Instagram geçtiğimiz hafta iki yenilikle kullanıcılarının karşısına çıktı. Birincisi; şirketin artık Türkiye’den reklam almaya başlaması oldu. Ki bunu her kullanıcının ana ekranında yer alan bir gönderi ile duyurdular. İkincisi ise “direct” özelliğinin genişlemesi oldu. Daha önce telefonunuzda kayıtlı bir fotoğrafı Instagram arkadaşlarına özel mesaj olarak yollayabiliyordunuz. Yeni eklenen özellikle başkasının paylaştığı fotoğrafları da arkadaşlarınıza gönderebileceksiniz.
 • Eminim ki içinizden bazılarınızın gözünde “kapaklı cep telefonu” denildiğinde hiç bir şey canlanmayacaktır. Bazılarımız ise bu modellerle uzun yıllar geçirdi hatta ilk kez cep telefonuyla tanışmamız onlarla oldu. Samsung garip bir çabayla bu modeli yeniden canlandırmak istiyor. Yeni geliştirdikleri kapaklı akıllı telefon, Android işlemcili bir akıllı telefonun tüm özelliklerine sahip, üstelik iki ekranı var. Bir kapağın içinde, bir de kapandığında üstte kalan yüzünde. Ayrıca manuel tuş takımı da ilginç bir detay. Ne kadar kullanışlı olabilir, göreceğiz.
 • Her yerde, her köşe başında, her araç camında hatta herkesin üstünde devamlı kayıtta olan birer video kamera olmasının korkutucu yanları saymakla bitmez. Ancak faydaları da yok değil… Caydırıcılık ya da suçluların yakalanması gibi faydalardan bahsetmiyorum. Belki insan ömründe bir kez denk gelecek bu gibi olayları ölümsüzleştirmeleri mesela.
 • Bir akıllı telefonu ve internet bağlantısı olan herkesi birer canlı yayın muhabirine çeviren uygulama Periscope geçtiğimiz gün bir insanlık suçuna sahne oldu : https://eksisozluk.com/entry/54557819
 • Ekranlarımıza düştüğü anda -insan olan- hepimizin yüreklerini sızlatan boğularak öldürülmüş Suriyeli mülteci bebeğin fotoğrafı, nasıl olduğuna akıl erdiremediğim bir şekilde, bazıları tarafından sözde mizah malzemesi yapılmıştı. Bunlardan biri özellikle çok tepki çekti. Israrlı sosyal medya kullanıcıları fotoğrafı dalga geçerek paylaşan kişinin çalıştığı kurumu buldu ve banka dakikalar içinde binlerce kınama mesajına boğuldu. Tüm bu tepkiler saatler içinde karşılık buldu, daha akşam olmadan söz konusu bankanın resmi hesabından yapılan açıklamayla çalışanın işine son verildiği ilan edildi. Büyüksün sosyal medya! 
 • Twitter DM (direkt mesaj) özelliğinde karakter sınırını kaldırdı. Böylece uzun uzun mesajlar yazmak mümkün haline geldi. Bunu manuple ederek Twitter’da şifreli (kriptolu) biçimde mesajlaşabilmek de mümkünmüş. Nasıl yapılacağı burada.
 • Eski Apple CEO’su, Steve Jobs’tan aldığı ilhamla yeni bir akıllı telefon modeli üretmiş. Fiyatına bakılırsa özellikleri etkileyici, tasarımı ve arayüzü de pek hoş geldi bana.
 • Eskiden taşınabilir kasetçalarlar ve CD çalarlar vardı. Bir gün Steve Jobs isimli bir adam çıktı ve hepsini çöpe attı. Ancak eskiye olan özlem ve marjinallik arayışı yıllar sonra karşımıza bunu çıkardı : Taşınabilir plak çalar.
 • Apple’ın yeni iPhone modeli iPhone 6S’in çıkış tarihi kesinleşti. Son model iPhone ve iPad’lerde kullanılan Apple A8 işlemciye göre çok daha hızlı bir yapıda olan Apple A9 işlemciyle gelmesi beklenen iPhone 6S, 2 GB RAM kullanıyor ve 12 megapiksel kamerasıyla 4K video kaydı yapabiliyor. Ayrıca iPhone 6S, iOS 9 yüklü olarak gelecek.
 • Yeni iPhone 6S heyecanla beklenedursun, Sony en az onun kadar merak edilen ve arzu duyulacak yeni akıllı telefon serisini ihtişamla göz önüne serdi : Sony Xperia Z5 serisinden X5 Premium, tam 4K ekran çözünürlüğüne sahip.
 • Mark Zuckerberg’in açıklamasına göre Facebook ziyaretçi rekorunu kırmış : Bir günde tam 1 milyar!
 • Online oyuncular dünya çapında tam 111 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor. Bunu geçtiğimiz gün ayrı bir yazıda işlemiştikYoutube bu dev pazara kendi penceresinden yaklaştı ve Youtube Gaming servisini duyurdu. Bu servis sayesinde oyuncular canlı yayın yapabilecek, diğer oyuncularla sohbet edebilecek. Genç yetenekler milyonlarca izleyiciye ulaşabilecek.
 • Sanal alemin potansiyel sahibi pazarlarına bir bir dalış yapan Google, hiç bir şeyden geri kalmıyor ve tümünü yiyemediği pastalar kaldıysa en azından bir dilim kapmaya çalışıyor. Google arama motorunda şimdi de otel arama seçeneğini devreye almış.
 • Geçtiğimiz hafta en büyük problemlerimizden biri internet erişiminin ülke genelinde çok yavaşlamasıydı. Sebebi kısa sürede ortaya çıktı : yurtdışından gelen siber saldırılar.
 • Eğer internetin kazayla yavaş olmadığı bir güne denk gelirseniz ve mevcut hızı biraz daha arttırmak isterseniz yapabileceğiniz bir kaç dokunuş var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>